Zvedaní auta aneb lift vs. bodylift

 

Pokud jde o vlastnictví offroadu, metrikou, kterou měříme naše stroje, není to, jak vypadají, nebo dokonce, jak se řídí, ale jak vysoké mohou být.-) 

Slovo Lift označuje doslova zvednutí , přičemž větší zdvih vám umožňuje namontovat větší pneumatiky a získat větší světlou výšku. 

Pro opravdové offroadisty je hledání této extra části úprav téměř věčné,nikdy nekončící dilema  a existují různé způsoby, jak toho dosáhnout, přičemž každá z nich přináší své výhody a nevýhody.

Toto je složité téma, abych to zkrátil tak cílem tohoto článku  je poskytnout vám základní přehled o příslušných úpravách.

 

Vylepšení odpružení - klasické lift sady na zvýšení podvozku

Nejoblíbenější možností je sada tlumičů a pružin, protože nabízí nejlepší všestranné výsledky. Tato možnost zahrnuje výměnu alespoň vašich vinutých / listových pružin, tlumičů a možná ještě více, v závislosti na vozidle a na výšce liftu.

Tovární odpružení se časem opotřebuje a nové liftobé odpružení by mohla vdechnout nový život vašemu offroadu. Tato výměna vám poskytne lepší světlou výšku a měla by vám zaručit roky bezproblémového používání, nicméně samozřejmě za vyšší cenu.

 

Body LIft

Cenově efektivnější, i když pravděpodobně méně stabilní upgrade, tato možnost doslova zahrnuje zvednutí karoserie z podvozku pomocí gumových nebo jiných rozpěr. 

Může to být levné, ale také to vypadá levně, a pokud nejsou distanční vložky správně nainstalovány, pravděpodobně narazíte na problémy s umístěním nebo úhlem pák převodovky a rozdělovací převodovky, sloupky řízení a dalších souvisejících  komponent. 

Samotná jízda se nemění, protože odpružení vozu je stále na stejném místě. Jediné, co získáte, je vyšší těžiště a schopnost instalovat větší pneumatiky.

Osobně tuto úpravu nemám příliš rád, časově a pracně velmi náročná.

 

Sady pro zvednutí podvozku podložkami

Jedná se o způsob rozšíření vašich stávajících vinutých nebo listových pružin pomocí distančních podložek. Je to levnější alternativa než upgrade odpružené soupravy.

Výhodou je nízká cena, rychlá montáž.

Pro většinu lidí naprosto dostačující a velmi dobrá volba, nedá se jinak než doporučit. Přeci jen každy nejezdí expedici každý měsíc a nechce do vozu investovat 50 a více tisíc. Při správně zvolené sadě Vám udělá stejnou službu jako daleko dražší kompletní zvedací sady.

 

Kombinované lifty Pružiny/tlumiče + body lift

Přijetí přístupu „nejlepšího z obou světů“ se teoreticky jeví jako skvělý nápad, ale v praxi je to volba pouze pro nejzkušenější majitele a offroaďáky.

To znamená kombinovat různé typy liftů, aby se dosáhlo ještě větší celkové světlé výšky vozidla, a přestože to určitě funguje, také to obecně vede k horšímu celkovému zážitku z jízdy. 

Tyto kombinované lifty mají ve světe offroadu určitě své místo, ale pro 99% řidičů je to neuvěřitelně nákladný a riskantní tah.

 

Jedná se o nejnákladnější variantu.