10 tipů jak upravit Váš offroad

1. Pneumatiky

Pokud plánujete vyrazit z asfaltu, první (a nejjednodušší) úpravou je účelová sada pneumatik s hlubokým dezénem, ​​která udrží přilnavost na blátě, sněhu, písku nebo ledu. Pozor! Nemusí se vždy jednat o dráhé a známé značky,dnes je již kvalita čínských i polsých gum na velice vysoké úrovni.

 

 

2. Tažné zařízení

 Ať už plánujete něco odtáhnout nebo ne, je to dobrý nápad. Poskytuje upevňovací bod pro širokou škálu příslušenství, jako je nosič kol, nosič rezervních pneumatik nebo dokonce BBQ. Nabízí také pevný tažný bod, pokud z nějakého důvodu musíte být vytaženi z příkopu,bahna,sněhu

 

3. Zvedací sada

Světlá výška vozidla je zcela zásadní. Chcete mít pod vozidlem co možná největší prostor, tak to prostě je.-) Dokonce i několik centimetrů sníží pravděpodobnost, že vás zastaví nějáká překážka jako je pařez,hluboký sníh nebo písek. I pár centimetrů rozhoduje, jak rád říkám, pět centimetrů je málo na papíře, ale strašně moc v terénu.

 

4. Odpružení a uložení

Ačkoli je tato věc někdy součástí zvedacích sad, výměna nastavení odpružení  silnými pružinami, tlumiči a pouzdry by měla vozidlo nejen zvednout, ale také posílit. Kalené šrouby nebo polyurethanové pouzdra uložení Vám velmi usnadní offroaďácký život a spousty čase stravených v servisu. Výměna pryže za polyuretanová pouzdra jsou dobře vynaložené peníze.

 

 
5. Kryt pod motor

Je to opravdu velký problém, když se podvozek Vašeho auta dostane do kontaktu s velkým balvanem,pařezem či jinou překážkou. Vysoce kvalitní ochranné plechy jsou v podstatě brnění, které chrání váš chladič, motor a hnací ústrojí před potenciálními překážkami způsobujícími katastrofy.

 

 

6. Bull Bar neboli přední pevnostní rám

Když to nemůžete proet, tak to prostě budete muset projet.-)My offroaďáci neznáme slovo "to nejde projet" Stejně jako "lapač krav" na lokomotivách vám i slušný pevnostní nárazník pomůže vyčistit cestu před Vámi a udržet přední část vozu bez poškození.

 

7. Naviják

Silný naviják vás může vytáhnout z "bezvýchodných" situací. Je také užitečné pomoci kolegům v terénu, když potřebují pomocnou ruku. Je to asi ta nejlepší věc do které můžete investovat, pokud nechcete velký naviják s pevnou montáží, klidně si kupte i malý na ATV nebo přenosný, osobně si pamatuju na situaci, kdy jsme s kolegou Petrem zapadli hluboko v Bosenských horách a nebýt malého ATV navijáku na 1360kg asi bychom tam byli dodnes.-) Samozřejmě naviják s maximem 1360kg nebyl ideální na vyproštění dvoutunového auta z hlubokého bahna, ale jak jsme za něj byli rádi, když to zvladl.-)

 

8. Střešní nosič,zahrádka atd.

Kudyž jedete do přírody, potřebujete spousty věcí nejen auto. Střešní nosič a některé zahrádky pro vysoké zatížení vám poskytnou úložný prostor navíc, abyste si vše mohli vzít s sebou. Na střechu tak můžete dát střešní stan, palivo, vodu,dřevo, zvedaák prostě cokoliv.

 

9. Světelná rampa

Muhammad Ali jednou řekl, že nemůžete zasáhnout to, co nevidíte. Ale když jedete do terénu, opak je pravdou: Rozhodně zasáhnete to, co nevidíte. Světelné rampy s  moderní LED žárovkami jsou fantastickou věcí, bez které si neumím představit ani vyjet na houby.-)

 

10. CB vysílačka

Většinou Vám dojde palivo nebo zapadne tam kde není signál mobilního operátora. CB vysílačka i přes svů omezený dosah je fantastickým pomocníkem, když Vaše SOS volání může zachytit jiný offroadista, nouzová stanice, kamion nebo kdokoliv jiný